رکود عجیب قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1402|پیش بینی قیمت مسکن در ماه های آینده

قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1402 موضوع مهم برای خریداران ملک می باشد. به طور معمول مردم قشرهای مختلف هدفشان از خ

توسط مدیر سایت در 18 تیر 1402

قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1402 موضوع مهم برای خریداران ملک می باشد. به طور معمول مردم قشرهای مختلف هدفشان از خرید ملک در بازار مسکن  هم رفع نیازهای خود و هم سرمایه‌گذاری می‌باشد. با توجه به این که برای خرید مسکن سرمایه زیادی لازم است بهتر است قبل از خرید با یک مشاور حقوقی مشورت کنیم و بدانیم یک وکیل خوب چه خصوصیاتی دارد تا بتوانیم بهترین مشاوره و راهنمایی را قبل از عقد هر قرارداد و امضای قولنامه داشته باشیم.

 ملک یک بازار جذاب برای افرادی است که ساال‌های گذشته قادر بوده‌اند قسمتی از سرمایه خود را برای خرید ملک پس انداز کنند.برای مثال در سال های اخیر رشد قیمت مسکن در شهرک غرب بطرز عجیبی افزایش یافت.اما در حال حاضر رکود تدریجی را تجربه می کند. البته رشد قیمت‌ خانه و سوددهی بالای این بازار در سال‌های اخیر این مسئله رو رونق بیشتری داده است. اما با گذشت زمان تمایل سرمایه‌گذاران و افرادی موثر در این حوزه تا حدودی کم شده که در قیمت بازار مسکن موثر بوده است.

 

 چه عواملی بر قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1402 تاثیر گذار است؟

 قیمت مسکن تحت تأثیر عوامل متعددی قرار می‌گیرد. در زیر تعدادی از عوامل کلیدی که بر قیمت مسکن تأثیر می‌گذارند را بررسی می‌کنم:

 

  1. عرضه و تقاضا: تعادل بین عرضه و تقاضا بر بازار مسکن تأثیر قابل توجهی دارد. اگر تقاضا برای خرید مسکن بیشتر از عرضه باشد، قیمت‌ها احتمالاً افزایش می‌یابند.
  2. شرایط اقتصادی: شرایط اقتصادی کلی از جمله رشد اقتصادی، نرخ بیکاری، نرخ تورم و قوانین مالیاتی می‌تواند بر قیمت مسکن تأثیر بگذارد. در شرایط اقتصادی روندهای مثبت، معمولاً قیمت مسکن افزایش می‌یابد.
  3. سیاست‌های مسکن دولت: سیاست‌های دولت در زمینه مسکن، مانند اعطای تسهیلات مالی، کاهش نرخ بهره و ارائه تسهیلات مسکن می‌تواند بر قیمت مسکن تأثیرگذار باشد.
  4. عوامل جغرافیایی: عوامل جغرافیایی نظیر موقعیت جغرافیایی، قرارگیری در مناطق توریستی، دسترسی به خدمات عمومی و امکانات شهری و نزدیکی به نقاط مهم (مانند مراکز کار، مدارس و فضاهای سبز) می‌تواند بر قیمت مسکن تأثیر داشته باشد.
  5. عوامل سیاسی و قانونی: تغییرات در قوانین و مقررات مربوط به مسکن، مانند مقررات ساخت و ساز، مالکیت خارجی، مالیات و محدودیت‌های اجاره می‌تواند بر قیمت مسکن تأثیرگذار باشد.
  6. عوامل محلی: عوامل محلی نظیر امکانات و خدمات رفاهی و وضعیت عمومی مردم

 

علت افزایش قیمت مسکن در سال های اخیر

نماینده رئیس اتحادیه ملک با اظهار به اینکه ی کم کردن التهاب قیمت مسکن در بازار باید مشوق‌هایی در بازار وجود داشته باشد. تا سرمایه‌گذاران سرمایه خود را وارد بازار مسکن کنند .همچنین وی گفت: یکی از مواردی که می‌تواند به کاهش التهاب قیمت‌ها در بازار و رکود قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1402 کمک کند ، پیش فروش مسکن است .که به رونق تولید مسکن کمک شایانی می‌کند.

همچنین یکی از کارشناسان این حوزه ذکر کرد که با توجه به احتمال تغییرات قیمت ملک و مسکن در طی ماه‌های آینده برای اینکه التهاب بازار مسکن بشکند ، لازم است که دولت تشویقیه هایی برای انبوه سازان و افراد سرمایه‌دار مشخص کند. تا آنها انگیزه بیشتری بگیرند و با اطمینان وارد بازار مسکن شوند و شروع به ساخت و ساز کنند.

املاکی را با متراژ‌های مختلف و مناسب بسازند تا در این صورت به نوعی التهاب بازار کمتر می‌شود. در واقع میان عرضه و تقاضای مسکن تا حدی تعادل ایجاد می‌شود. امروزه افراد زیادی سرمایه‌دار در ایران وجود دارند که یا اموال خود را بلوکه کرده و یا در سایر بازارهای غیر مولد مثل سکه، طلا ،دلار و غیره حبس کرده اند .

در حالی که اگر این سرمایه‌ها وارد بخش تولیدی شود هم سوداگری در بخش مسکن جهت دهی می شود و هم تولید مسکن رونق پیدا می‌کند.  همچنین سرمایه سرمایه‌گذاران هم وارد بخش تولید مسکن می‌شود.

کاهش تدریجی قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1402 

لازم به ذکر است برای اینکه تولید و ساخت مسکن افزایش پیدا کند و تورم در این بخش کمتر شود باید دولت هوای انبوه سازان و سرمایه‌داران را داشته باشد. و بازار امنی برای آنها فراهم کند. چرا که بدیهی است با تولید هرچه بیشتر آپارتمان و ملک تورم در این بخش کاهش می‌یابد.و همه اینها در کنار سایر عوامل در تعیین قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1402  موثرند.

هرچه مسکن در این بخش بیشتر تولید شود به همان اندازه افرادی که به دنبال خانه هستند و نیاز دارند  برای خود مسکنی تهیه کنند مشکلاتشان مرتفع می‌شود. و گزینه‌های زیادی پیش رو دارند.در نتیجه هر چقدر خانه بیشتر تولید می‌شود به همان نسبت افراد بیشتری هم نیاز به مسکن دارند و نیازهای آنها برطرف می‌شود.

چه عواملی بر قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1402 دخالت دارند؟

در رابطه با ساخت و ساز مسکن باید توجه شود که امکانات تجهیزات و وسایلی که برای ساخت خانه استفاده می‌شود همه جزو تولید داخل هستند .و به راحتی قابل دسترس خواهند بود. اما انباشت آنها و نیاز انباشت تقاضا در حال حاضر به خاطر پایین بودن تولید مسکن موجب شده قیمت مسکن به طور غیر معقولی بالا رود.

در حالی که قیمت واقعی آن این مبالغ نیست .یکی از مسئولین اتحادیه املاک بیان داشته با توجه به اینکه بیشتر انبوه سازان به خاطر کمبود و یا نداشتن منابع مالی کافی از بازار خانه و تولید آن خارج شدند. همچنین قابل توجه است که پیش فروش خانه و آپارتمان یکی از موارد خیلی خوب برای تامین شدن وجه نقد سازندگان مسکن می‌باشد.

ولی به دلیل اینکه در سال‌های اخیر قانون‌های سخیفی برای پیش فروش مسکن گذاشته شده سازندگان و انبوه سازان مسکن تمایلی به ورود به این حوزه را ندارند چرا که این قوانین برای آنها دست و پاگیر است. در صورت توجه به این عوامل دولت موفق خواهد شد قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1402 را کنترل کند.

عوامل موثر بر خرید و فروش ملک و سرمایه گذاری در زمینه مسکن

یکی از دلایل قفل شدن و متوقف شدن بازار مسکن و تولید آن کمبود گردش مالی و سرمایه است افرادی که سازنده مسکن هستند. وقتی توانایی فروش ملک خود را نداشته باشند به همان نسبت هم نقدینگی نخواهند داشت. بنابراین این عدم توانایی تولید موجب افزایش قیمت خانه می‌شود .

قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1402  قابل مهار کردن است. باید دقت شود که تا وقتی که پیش فروش خانه توسط املاک و بنگاه‌ها صورت بگیرد به طرف تولید هدایت می‌شود. یکی از فعالیت‌های مثبتی که مشاوران املاک انجام می‌دهند هدایت سرمایه‌های کم مردم بوده که با استفاده از آنها سرمایه‌گذاران بزرگ را تشویق به ورود به بازار مسکن کرده و تولید مسکن رونق می‌یابد.

رکود بی سابقه قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1402 

با شروع سال جدید و شروع فصل جابجایی‌ها به دلیل بالا رفتن قیمت مسکن شرایط برای مستاجران بسیار سخت شده و هزینه‌ها به شدت بالا رفته است و لازم است که حتماً دولت و مجلس برای کمک به مستاجران سیاست‌هایی را در نظر بگیرند و به فکر باشند و اقداماتی پیشگیرانه پیش رو داشته باشند تا در آینده از افزایش قیمت مسکن جلوگیری کنند.

یکی از اقدامات خیلی خوب دولت برای کنترل قیمت مسکن و رکود نسبی در افزایش قیمت ها ، پیش فروش مسکن ملی برای افراد فاقد مسکن است. دولت در اقدامی خردمندانه تعداد زیادی مسکن را با هزینه ای کم و به صورت پیش فروش در اختیار افرادی گذاشت که تا به حال خانه ای نداشته اند.

در نتیجه با تکمیل و ورود این خانه ها به بازار ،شاهدکاهش قیمت مسکن در نیمه دوم سال 1402  و افت قیمت ملک به دلیل افزایش عرضه خواهیم بود.منبع
آخرین مطالب